САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Од:

САД се жестоко против истрагата на Меѓународниот кривичен суд за наводните злосторства извршени на палестинските територии, изјави синоќа портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс.

Тој додаде дека администрацијата на претседателот Џо Бајден сепак ги преиспитува санкциите воведени за време на мандатот на Доналд Трамп, против обвинителката Фату Бенсуде и други претставници на меѓународната јурисдикција.

Обвинителката Бенсуде вчера соопшти дека покренала истрага за наводните злосторства извршени на палестинските територии. Таа истакна дека истрагата ќе се води „независно, непристрасно и објективно“.

Бенсуде уште во 2019 година изјави дека постои „разумна основа“ за да се покрене истрага за воените злосторства извршени за време на израелските воени акции во Појасот Газа и при ширењето на еврејските населби на окупираниот Западен Брег.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера одуката на Бенсуде за покренување на истрага ја оцени како „лицимерие и антисемитизам“.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: Нема влез во САД за посетителите вакцинирани со руската вакцина Спутник В

А1он

Американски генерал: Ал Каеда се уште е во војна со САД

А1он

Остин: Сите сме запрепастени од распадот на авганистанската армија

А1он

САД ја зголемија вредноста на грантот за партнерство со Македонија од 8,2 милиони на 56,6 милиони долари

А1он

Јелен: Министерството за финансии на САД може да остане без пари до 18 октомври

А1он

Иран го одби пристапот на американските инспектори до нуклеарниот комплекс во Карај

А1он