САД повторно ја отворија Амбасадата во Киев

Од:

Денеска официјално ја продолжуваме работата во Амбасадата на САД во Киев. Украинскиот народ, со нашата безбедносна помош, успешно ја брани својата татковина наспроти неиспровоцирана инвазија на Русија, се вели во соопштението од американскиот државен секретар Антони Блинкен што го пренесе од Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

Како што јави Гласот на Америка, во документот се нагласува дека по три месеци, американското знаме повторно се вее над Амбасадата.

– Гордо стоиме со и продолжуваме да ги поддржуваме владата и народот на Украина додека ја бранат својата земја од бруталната агресивна војна на Кремљ, се додава во соопштението.

Американската амбасада беше затворена на 14 февруари, десет дена пред почетокот на руската инвазија врз Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска