САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Од:

Претставничкиот дом на САД следната недела одделно ќе гласа за помошта за Украина и Израел, објави вчера републиканецот Мајк Џонсон, повеќе од два месеци откако Сенатот ја усвои мерката со која беа вклучени двете земји.

Синоќа, по состанокот со републиканските претставници во Долниот дом на Конгресот, Џонсон рече дека поделеното тело потоа ќе ја разгледа и помошта за Тајван и американските сојузници во Источна Азија.

„Знаеме дека светот ја чека нашата реакција“, рече Џонсон. „Тие бараат да видат дали Америка ќе застане зад своите сојузници, во нашите интереси ширум светот.

Американската помош за тие земји сè уште не е усвоена бидејќи Џонсон не сакаше да ја разгледа мерката од 95 милијарди долари што Горниот дом ја донесе во февруари. Вклучува 14 милијарди долари помош за Израел и 60 милијарди за Украина.

Џонсон нагласи дека новите мерки во Претставничкиот дом предвидуваат приближно исти износи на странска помош.

Притисокот конечно да помине оваа финансиска помош преку Конгресот порасна по иранскиот напад врз Израел, пишува Ројтерс.

Џонсон е на мета на десничарските републиканци кои се закануваат дека ќе го соборат од лидер на мнозинството во Претставничкиот дом, доколку ја предаде помошта за Украина.

Многумина од нив, блиски до поранешниот претседател Доналд Трамп, се противат на испраќање милијарди долари повеќе во земјата разурната од војна, додека ја поддржуваат помошта за Израел.

Би можело да ве интересира

Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина најави Лавров

ВИДЕО: Украинците го покажаа „ФранкенСАМ“, хибрид на американско и советско оружје

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја