САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска информираше дека на Украина ќе ѝ испрати уште еден пакет воена помош, во вредност од милијарда долари или 980 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за најголемата испорака на оружје за Украина од американските резерви.

Пакетот вклучува дополнителна муниција за ракетните системи од типот ХИМАРС, како и артилериска муниција, минофрлачки системи, противтенковски ракетни фрлачи и 50 оклопни медицински транспортери М113 и опрема.

Со тоа, вкупната вредност на американската воена помош за Украина ќе изнесува околу девет милијарди долари или 8,8 милијарди евра.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Путин почна да го подготвува населението за употреба на нуклеарно оружје

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден за нуклеарен армагедон

Лавров: НАТО отиде предалеку

Катерина Павлова-Николовска

Конфликт во рускиот државен врв

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он