САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Од:

САД и Европската унија денеска изразија силна загриженост поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина во Јужно и во Источно Кинеско Море, како и во Тајванското Море.

dobivaj vesti na viber

Заедничката изјава уследи по разговорите во Вашингтон, кои ги водеа американскиот заменик државен секретар Венди Шерман и европскиот државен секретар за надворешни работи Стефано Санино.

Шерман и Санино копретседаваа со вториот дијалог САД-ЕУ за Кина и консултациите на високо ниво за Индо-Пацификот.

Европската комисија пред два дена ја објави новата европска инвестициска стратегија Глобална порта, (Global Gateway), која ќе финансира проекти од областа на зелената и дигиталната транзиција, енергетската и транспортната инфраструктура, како и зајакнување на областите на здравството, образованието и истражувањето.

Планирано е Глобална порта да мобилизира до 300 милијарди евра за европски инвестиции во светот до 2027 година.

Би можело да ве интересира

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Кина тестираше дрон за промена на временските услови

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

Кина санкционира седум тајвански високи претставници

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска