САД: Европа нема повеќе да биде зависна од руската енергија

Од:

САД и ЕУ ги осудуваат уцените на Русија со помош на енергија и започнаа со оттргнување на Европа од зависноста со руски гас и нафта, наведуваат денеска во заедничко соопштение Белата куќа и Европската комисија.

-Русија демонстрираше дека е несигурен партнер за енергетско снабдување на Европа и затоа се преземаат одлучни мерки да се намали зависноста од увоз на енергија од Русија, се вели во соопштението.

Се додава дека на овие предизвици се одговара со формирање заедничка оперативна група за енергетска безбедност која при крајот на март беше објавена од претседателот Џо Бајден и Урсула вон Дер Лејен, претседателка на ЕК.

Руската енергија е несигурна и треба да биде заменета со други решенија и технологии откако Москва неоправдано го запре снабдувањето се електрична енергија на Финска и го сопре протокот на природен гас за Полска и Бугарија, со закани за слична мерки против други европски земји, велат од Белата куќа.

-САД и ЕК го осудуваат тоа што Русија уценува со помош на енергија и ја реафирмираат заложбата за засилување на енергетската безбедност на Европа. Преку оперативната група ќе продолжиме да работиме на диверзификација на снабдувачката со природен гас во Европа а во меѓувреме ќе овозможиме употреба на енергетско ефективни и паметни технологии за домовите и бизнисите во Европа, електрифицирано греење, и зголемена чиста енергија за целосно намалување на побарувачката на јаглеродни горива.

Се наведуваат неколку такви напори од Скандинавија до Балканот каде во тек се изведуваат проекти за диверзификација на снабдувачката и намалување на зависноста од руски гас.

-Финска е меѓусебно поврзана со Естонија преку интерконекторот Балтиконектор, додека на 1 мај започна со употреба гасниот интерконектор Полска-Литванија, соопштија од Белата куќа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

А1он

Врховниот суд на САД ја поништи пресудата со која се легализираше абортусот

А1он

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

А1он