Саакашвили ги повика Грузијците да не ги признаваат резултатите од претседателските избори

Од:

Поранешниот претседател на Грузија Михаил Саакашвили ги повика сонародниците да не ги признаваат резултатите од денеска одржаниот втор круг од претседателските избори.

dobivaj vesti na viber

Во видео-порака од Холандија, каде сега живее, Саакашвили рече: Никогаш нема да ги признаам резултатите од овие избори. Ова денеска не беа избори. Тоа не беше демократски процес”.

Тој ги повика граѓаните на Грузија утре да почна со „масовна граѓанска непослушност“.

По завршувањето на изборниот ден во 20 часот по локално време, резултатите од излезните анкети на „Галуп интернешенел”, покажуваат дека победник на вториот круг со 57 отсто од гласовите е Самоле Зурабишвили, поддржана од владејачката партија „Грузиски сон “. Нејзиниот ривал Григол Вашадзе од опозициското „Единствено национално движење”, кои се приврзаниците на Саакашвили, доби 43 проценти.

На крајот на гласањето, одѕивот на гласачите изнесуваше 56,23 отсто, соопшти грузиската ЦИК.

Би можело да ве интересира

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска