Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow

Од:

Руските воени сили пресретнаа и уништија две крстаречки ракети со долг дострел од типот Storm Shadow кои и се испорачани на Украина од Велика Британија, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството објави и дека пресретнало американски ракети со краток дострел лансирани од системот ХИМАРС и ракетите ХАРМ и дека во последните 24 часа собориле 12 беспилотни летала.

Русија не прецизираше каде се случиле пресретнувањата, но ова го соопшти на дневна прес-конференција на која известува за напредокот на нејзината инвазија на Украина, која од почетокот ја нарече „специјална воена операција“.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме