Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Од:

Украина изврши еден од најголемите напади со беспилотни летала врз Москва во вторникот, при што руското Министерство за одбрана соопшти дека сите биле уништени додека се приближувале до главниот град на Русија. Не се пријавени смртни случаи. Московскиот градоначалник Сергеј Собјанин изјави дека две лица се повредени, од кои едното е хоспитализирано.

Станарите од два станбени блока беа евакуирани, но подоцна вратени. „Рано утринава, како резултат на напади со беспилотни летала, имаше мала штета на неколку згради“, изјави градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин. „Никој не е сериозно повреден“, додаде тој. Видеото објавено на социјалните мрежи покажува нешто што се чини дека е соборен дрон и облак чад што се издига над хоризонтот на Москва.

Аеродромите во Москва останаа отворени. Руското Министерство за одбрана соопшти дека беспилотните летала биле испратени од Киев, но дека сите биле уништени, јавуваат руските агенции. Рускиот пратеник Максим Иванов рече дека тоа е најсериозниот напад врз Москва од нацистичките напади за време на Втората светска војна, велејќи дека ниту еден граѓанин сега не може да избега од она што е „нова реалност“.

„Или ќе го победите непријателот со една тупаница или неизбришливиот срам од кукавичлук, соработка и предавство ќе го проголта вашето семејство“, рече тој.

Нападите со украински беспилотни летала во Русија се интензивираат во последните недели. Њујорк тајмс објави дека американските разузнавачки агенции веруваат дека Украина стои зад нападот со беспилотни летала врз Кремљ на почетокот на овој месец.

Украина јавно не призна дека извршила напади врз цели во Русија. Руската истражна комисија соопшти дека биле соборени повеќе беспилотни летала и дека има помала штета од паѓањето на остатоците, но не соопшти колку беспилотни летала биле нападнати. Каналот на Телеграм, База, кој има добри извори меѓу руските безбедносни служби, објави дека околу 25 дронови ја нападнале Москва.

Руската телевизија цитираше неидентификуван извор од Министерството за внатрешни работи дека се соборени повеќе од 10 дронови. Андреј Воробјов, гувернерот на Московската област, на каналот Телеграм изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до Москва.

Би можело да ве интересира

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија