Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

Од:

Гаспром ја снабдува Европа со гас преку Украина во количина од 35,5 милиони кубни метри дневно преку пумпната станица за гас Суж.

Украинската страна го одби барањето за испораки преку Сохановка, изјави за новинарите претставник на Гаспром.

„Газпром испорачува руски гас за транзит низ територијата на Украина во количина потврдена од украинската страна преку пумпната станица за гас во Суж, во износ од 35,5 милиони кубни метри на 9 јануари. Барањето за испораки преку Сохановка беше одбиено“, изјави претставникот на компанијата.

Ден претходно и волуменот на пумпање достигна 35,5 милиони кубни метри.

Би можело да ве интересира

Русите зазедоа уште едно село во Луганската област

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Пет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Санкт Петербург

Горан Наумовски

Руски суд го заплени имотот на италијанскиот „УниКредит“ вреден 463 милиони евра

Тотален колапс: Колони луѓе бегаат од Украина

ВИДЕО: Голем украински напад на Крим, експлозии во два руски града

Катерина Ѓуровски