Руската православна црква се заканува со акции на одмазда кон Вселенската патријаршија

Од:

Руската православна црква ја осуди одлуката на Вселенската патријаршија за испраќањето двајца пратеници во Украина. Според нив, тоа е чекор кон прогласување автокефалност за тамошната црква.

Руската црква во соопштение исто така се заканува дека ќе преземе „акции за одмазда“ на прецизирајќи за што се работи.

Руската црква инсистира православие во Украина под нејзин авторитет, но многу украински парохии отфрлаат надлежност на Московската патријаршија и формираа одвоена црква која сака да биде призната како автокефална верска институција.

Вселенската патријаршија вчера испратила двајца епископи во „рамки на подготовки за доделување автокефалност на православната црква во Украина“.

Би можело да ве интересира

Холандија и дава уште 400 милиони евра на Украина

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

Четири лица загинаа во рускиот напад на Одеса, меѓу кои и 10-годишно девојче

Три лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад со дрон во областа Курск

Швајцарија организира мировна конференција за Украина на 15 и 16 јуни

Украинските пратеници во прво читање го одобрија предлог-Законот за регрутирање на осуденици