Руската полиција врши претреси во домовите на опозициските активисти

Од:

Руската полиција изврши претреси во повеќе од 150 домови и канцеларии на приврзаници на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во 39 градови.

Блискиот пријател на Навални, Леонид Волков денеска изјави дека полицијата извршила рации од Владивосток на Тихи Океан до Краснодар во јужниот дел на Русија.

Волков беше кандидат за градоначалник на Новосибирск на минатонеделните избори, и по бројот на освоени гласови беше на второ место.

Се претпоставува дека мета на денешните рации се блиските соработници на Навални во претседателската кампања во 2018 година. Иако на Навални не му беше дозволено да се кандидира, неговите приврзаници во повеќе руски градови се стекнаа со влијание бидејќи покренуваа истраги за корупција на високо ниво.

Би можело да ве интересира

Неколку десетици руски детски градинки на Далечниот Исток се евакуирани поради закана од подметнати бомби

Ана Ололовска

Трамп до Русија: Престанете да ги поддржувате ѕверствата на Асад во Сирија

Ана Ололовска

Маж со нож нападнал верници во црква во Москва

Драган Поповски

Лавров: Варварските меѓународни односи го загрозуваат човештвото

Предраг Петровиќ

Штајнмаер: САД, Кина и Русија го прават светот поопасен

Драган Поповски

Касјанов: Со уставните измени Путин сака да си ја зголеми моќта