Русите признаа: Го загубивме воениот брод „Саратов“

Од:

Пред една година украинска ракета ја погоди руската Црноморска флота. Во исто време, украинските сили тврдеа дека рускиот воен брод „Саратов“ бил целосно уништен во инцидентот, што Русите постојано го негираат.

Меѓутоа, на годишнината од уништувањето, тие ја признаа загубата. Во исто време, Украинците ја споделија снимката на социјалните мрежи.

Рускиот командант призна дека бродот „Саратов“ навистина бил уништен во гранатирањето.

„Пред една година во битка го загубивме воениот брод „Саратов“. Ги загубивме и екипажите на бродовите Орск, Новочеркаск и Цезар Куников“, изјавил Феликс Менков, командант на поморската база на Крим во Севастопол, пренесуваат руските медиуми.

Украинските сили објавија видео од ракетниот напад во знак на признание и годишнина. Началникот на украинскиот генералштаб Валериј Залужни напиша дека нападите „го отфрлиле митот за неуништливата руска флота“.

Тој додаде дека ова е уште еден доказ дека нема да дозволат непријателот да остане ниту во нивното море, ниту на нивната земја, пишува Невсеек.

Би можело да ве интересира

Украина: Киевските сили се во офанзива во некои области

Проукраински Руси: Убивме руски полковник, убиваше цивили и во Југославија

Резников: Авиони Ф-16 нема да ги користиме во контраофанзивата против руските сили летово

Лажeн говор на Путин емитуван на руско радио: „Украинците ја минаа границата, тие се посилни“

Кулеба: Украина има доволно оружје за да започне контраофанзива

(ВИДЕО) Украина има мрежа на агенти и саботери во Русија, им дава напаѓачки дронови

Горан Наумовски