ВИДЕО: Русите отворија предупредувачки оган кон британски разурнувач во Црното Море

Од:

Руската Црноморска флота, заедно со Пограничната служба на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), соопшти дека денеска во водите на Црното Море испукала предупредувачки истрели во обид да спречат британски брод-разурнувач да ја наруши руската државна граница.

dobivaj vesti na viber

Претходно, британскиот разурнувач добил предупредување дека ќе биде употребено оружје врз него доколку ги наруши границите на Руската Федерација, меѓутоа, воениот брод не одговорил на предупредувањето, наведе руското Министерство за одбрана.

„Разурнувачот УРО ’Бранител’ на британската морнарица ја мина државната граница на Руската Федерација на 23 јуни во 11:52 часот, движејќи се по северозападниот дел на Црното Море и влезе во територијалното море во областа на Кејп Фиолент“, се наведува во соопштението на руското МО.

Министерството дополнува дека потоа граничен брод на руската флота испука два предупредувачки истрела, во 12.06 и 12.08, по што, во 12.19 часот, авион Су-24М извршил предупредувачко бомбардирање во правецот на движење на британскиот разурнувач, пренесуваат руските медиуми

Британскиот разурнувач во 12.23 часот ги напуштил руските територијални води, заклучува руското МО.

Би можело да ве интересира

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска

Фон Фрич: Путин се обидува да предизвика глад во Африка и Блискиот Исток и дестабилизација на Европа

Ана Ололовска

Дали се подготвува меѓународен конфликт? Јасно предупредување