Русија распореди ракетни системи С-400 близу Санкт Петербург

Од:

Ракетните системи С-400, кои се сметаат за најнапредни противвоздушни системи во руската армија, распоредени се во регионот на Санкт Петербург, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Во соопштението од Министерството се наведува дека „ракетните системи С-400 ќе бидат ставени на 15 март во борбена готовност, со цел да ги заштитат воените, административните и цивилните објекти“ во областа Санкт Петербург.

https://www.youtube.com/watch?v=aEncsvX8Xvo

Ракетите С-400, произведени во областа Астрахан, поставени се на растојание од 2000 км од Ленинградската област, и се замена за старите ракетни системи С-300.

Би можело да ве интересира

Се урна воен авион во Тверската област во Русија

Ана Ололовска

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Апокалиптични сцени во Русија: Мртви птици паѓаат од небо

Ана Ололовска

Руските научници открија супстанца што би можела да лекува канцер

Ана Ололовска

Земјотрес недалеку од Бајкалското Езеро

Ана Ололовска

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

А1он