Русија предупредува: Радиоактивноста може да ги покрие Полска, Германија и Словенија

Од:

Русија предупреди дека може да ја затвори нуклеарната централа Запорожје доколку Украина продолжи со гранатирање на објектот.

dobivaj vesti na viber

Шефот на руските сили за радиоактивна, хемиска и биолошка одбрана изјави дека во претходните напади биле оштетени помошните системи за одржување на електраната. Тој додаде дека во случај на несреќа радиоактивен материјал ќе ги покрие Полска, Германија и Словенија.

Нуклеарната централа, окупирана од Русите, но управувана од украински персонал, неодамна беше место на често гранатирање, при што двете страни меѓусебно се обвинуваат за нападите.

Русија негираше дека нејзините сили чуваат тешко оружје во нуклеарната централа.

„Киев подготвува провокација за време на посетата на генералниот секретар Антонио Гутереш. Руските војници немаат тешко оружје ниту на територијата на објектот ниту во околината. Таму има само воени единици“, соопшти руското Министерство за одбрана, како што објави The Guardian.

Министерството тврди дека Украина распоредува сили во областа и планира да ја таргетира електраната утре од Никопол, што се совпаѓа со посетата на Гутереш на Одеса, а потоа да ги обвини руските сили за нападот.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Активисти тврдат дека на протест против мобилизација во Русија се испукани предупредувачки истрели

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија соопшти дека спречила украински напад врз нуклеарната централа Запорожје со дронови камикази

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Соработниците на Путин го критикуваа спроведувањето на мобилизацијата: „Тоа е неприфатливо“

Ана Ололовска

Думата следната недела ќе дебатира за анексија на окупираните делови на Украина

Ана Ололовска

Лавров го обвини Западот за русофобија

Ана Ололовска