Русија ќе ги вооружи космонаутите за да ги заштити од диви животни

Од:

Русија ќе ги вооружи своите космонаути со специјален пиштол што треба да ги заштити од диви животни доколку слетаат во оддалечени и ненаселени места, изјави директорот на Руската вселенска агенција, Дмитриј Рогозин.

– Овие оружја се веќе тестирани. Мислам дека за една година, година и половина, тоа веројатно ќе биде дел од опремата на космонаутите, рече Рогозин.

Планиран е нов руски космодром на Далечниот исток на земјата.

– Слетувањата би можеле да се случат во тоа ретко населено, пошумено подрачје и космонаутите рекоа дека би било добро да се има такво нешто во опремата, додаде Рогозин.

Тие оружја може да се користат за да се сигнализираат местата на слетување и за самоодбрана.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

Ана Ололовска

Трагите на Русија во информативниот простор на Западниот Балкан

Ана Ололовска

Русија: Јутјуб ги блокира руските медиуми, а САД го создаваат светот на Орвел

Ана Ололовска

Во неколку руски области прогласена вонредна поради шумски пожари

Ана Ололовска

Песков: Нема откажување од планот за изградба на Северен поток 2

Ана Ололовска

Шумските пожари во Русија зафатија површина од 17.500 хектари

Ана Ололовска