Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Од:

Руското Министерство за правда го вклучи сопственикот на Фејсбук и американската компанија Мета платформи, во својот регистар на екстремистички организации, објавија медиумите.

Рускиот суд на почетокот на годинава пресуди дека компанијата Мета платформи учествувала во „екстремистички активности“, потсети Ројтерс.

Русија го ограничи пристапот до Фејсбук и Инстаграм како дел од кампањата против западните платформи на социјалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

А1он

Во Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Ана Ололовска