Ромни: Ако Трамп се кандидира на следните избори, Републиканците ќе го поддржат

Од:

Републиканскиот сенатор Мит Ромни верува дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп лесно ќе ја добие номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД, доколку се кандидира повторно за влез во Белата куќа во 2024 година.

Во интервју за Њујорк Тајмс, Ромни рече дека е убеден дека Трамп ќе има улога во Републиканската партија во наредните години и додаде дека поранешниот претседател на САД има „убедливо најголем глас и големо влијание“ во партијата.

– Не знам дали ќе се кандидира во 2024 година или не. Но, ако се кандидира, јас сум прилично сигурен дека ќе добие номинација, рече Ромни.

Тој истакна дека многу може да се случи до 2024 година, но посочи дека анкетите на јавното мислење покажуваат дека републиканските гласачи сепак претежно го фаворизираат поранешниот претседател, пренесува Политико.

Би можело да ве интересира

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Калифорнија

(ВИДЕО) Трамп го имитираше Бајден: „Момчето не може да се симне од сцената“

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Насилство во Мичиген: Ученичка со стол удри наставничка по глава