„Ројтерс“ ќе отпушти 3.200 вработени

Од:

„Томсон Ројтерс“, една од најголемите новински агенции во светот, планира да отпушти 3.200 лица, што претставува 12 отсто од вкупниот број на вработени и да го намали бројот на редакциите за една третина, од 185 до 133.

Како што соопшти компанијата, главна причина за оваа мерка, која треба да биде спорведена до крајот на 2019 година, е намалување на трошоците.

Покрај ова, планирано е и намалување на обемот на објавуваните содржини и оптимизација на организациската структура.

Холдингот смета дека со овие мерки трошоците ќе се намалат за седум до осум отсто и дека ќе се постигне раст на профитот до 4.5 проценти до 2020 година.

Агенцијата „Ројтерс“ е формирана во Лондон во 1851 година. Од 2008 година нејзин основен сопственик стана канадската медиумската групација „Томсон“. По спојувањето новата компанија беше наречена „Томсон Ројтерс“.

Би можело да ве интересира

Директорката Иљази им забрани на вработените на Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Орце Костов

Костадиновска-Стојчевска: Покажавме како се почитува слободата на медиумите, „Репортери без граници“ го потврди тоа

А1он

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

Горан Наумовски

Во медиумите во Македонија работат 2.100 луѓе, 20% од редовно вработените се во онлајн медиуми

Орце Костов

Собранието го донесе Законот за медиуми и други закони

Горан Наумовски

Главна цел на измените на Законот за медиуми треба да биде законската регулација на интернет порталите