Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

Од:

Платеници од повеќе од 30 земји се стационирани во градот Запорожје на северот од јужниот регион Херсон кој сѐ уште е под контрола на украинската војска, соопшти во петокот претседателот на движењето „Ние сме заедно со Русија“, Владимир Рогов, по чија иницијатива тамошното руско и рускојазично мнозинство на референдум беше изгласано присоединување на Русија.

dobivaj vesti na viber

„Само во моето родно Запорожје сега се донесени платеници од повеќе од триесеттина земји, односно апсолутно целата олигархиска интернационала се бори против нас“, изјавил Рогов во текот на форум за политичка интеграција на „новите територии“, пренесува агенцијата ТАСС.

Додал дека само во регионот на Запорожје има илјадници Полјаци, кои од почетокот на војната во Украина се најбројните странски борци во редовите на украинските сили но и имаат најголеми жртви. На крајот од јули украинскиот парламент одобри „специјален статус“ за Полјаците со кој им се овозможува во Украина да престојуваат и да работат 18 месеци без специјални дозволи а ги имаат истите права како Украинците. Тогаш се појавија сомневањата дека законот е донесен специјално за полските воени лица да можат да учествуваат во украинските вооружени сили без Полска, како членка на НАТО, директно да биде поврзана со руско-украинскиот конфликт.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он