Рекорден број смртни случаи од предозирање со дрога во САД

Од:

Смртноста од предозирање со дрога во Соединетите Американски Држави се зголемила за 29,6 проценти од март 2020 година до истиот месец оваа година, покажува извештајот на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).
Во извештајот се наведува дека 96.777 луѓе починале за 12 месеци како последица од предозирање со дрога, што е нов рекорд во САД.

Најголем пораст на смртноста од предозирање за една година е забележан во државата Вермонт, околу 85 проценти.

Смртните случаи од предозирање главно се предизвикани од употреба на опиоиди и синтетички опиоиди, а најниската смртност е забележана кај корисници на метадон.

ЦДЦ објави дека повеќе од 93.000 луѓе починале во текот на 2020 година поради предозирање со дрога.

Се смета дека околу 31,9 милиони луѓе постари од 12 години во САД (11,7 проценти) користат некој вид недозволена дрога.

Би можело да ве интересира

Американските власти ќе собираат податоци за патници од jужна Африка поради омикрон

А1он

Две судења во САД што ги воземируваат духовите во високиот бизнис и политика

А1он

Блинкен: САД се загрижени поради доказите дека Русија планира агресивна акција против Украина

А1он

Протести во Вашингтон додека Врховниот суд ги слуша аргументите за случајот со кој се легализираше правото на абортус

А1он

ВИДЕО: 15-годишно момче уби тројца и рани осуммина во пукање во училиште во САД

Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД

А1он