Разрешен новозеландскиот министер Лијс-Галовеј поради врска со вработена во неговиот кабинет

Од:

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн го разреши министерот за имиграција Јан Лијс-Галовеј поради што една година бил во врска со вработена во неговиот кабинет.

Лијс-Галовеј изјави дека се согласува со одлуката на премиерката Ардерн и се извини. Тој истакна дека нема да учествува на престојните парламентарни избори, што се закажани во септември.

– Постапив целосно несоодветно и не можам да продолжам да ја извршувам финкцијата министер, истакна Лијс-Галовеј.

Би можело да ве интересира

Нов Зеланд ги укинува рестрикциите на 21 септември

Ана Ололовска

Ковид-19: Смртен случај на Нов Зеланд после три месеци

Ана Ололовска

Затворена Берзата на Нов Зеланд поради кибер напади

Ана Ололовска

Напаѓачот од Крајстчрч планирал и трет напад

Ана Ололовска

Ардерн до Трамп: Кога станува збор за справување со Ковид-19 меѓу САД и Нов Зеланд нема споредба

Ана Ололовска

Одложени изборите во Нов Зеланд

Ана Ололовска