Размена на талибанци за Американец и Австралиец

Од:

Претставници на талибанците изјавија за американски медиуми дека тројца талибанци затвореници ослободени од Кабул се на пат за Катар, каде ќе бидат разменети за американски и австралиски заложник кои ги држат бунтовниците.

Засега е непознато каде се наоѓаат двајцата заложници, Американецот Кевин Кинг и Австралиецот Тимоти Викс.

Тројца талибански затвореници, меѓу кои и Анас Хакани, помладиот брат на Сираџудин Хакани, кој ја предводи злогласната мрежа Хакани, требаше да бидат ослободени пред повеќе од една недела по наредба на авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

Би можело да ве интересира

Американските маринци на Окинава масовно се разболуваат, армијата молчи

Ана Ололовска

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Ана Ололовска

Во САД трет ден рекорден број на новозаболени лица со Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп: Не планирам да ги повлечам САД од НАТО

Ана Ололовска

Трамп го обвини Бајден за плагијаторство

А1он

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Ана Ололовска