Размена на талибанци за Американец и Австралиец

Од:

Претставници на талибанците изјавија за американски медиуми дека тројца талибанци затвореници ослободени од Кабул се на пат за Катар, каде ќе бидат разменети за американски и австралиски заложник кои ги држат бунтовниците.

Засега е непознато каде се наоѓаат двајцата заложници, Американецот Кевин Кинг и Австралиецот Тимоти Викс.

Тројца талибански затвореници, меѓу кои и Анас Хакани, помладиот брат на Сираџудин Хакани, кој ја предводи злогласната мрежа Хакани, требаше да бидат ослободени пред повеќе од една недела по наредба на авганистанскиот претседател Ашраф Гани.

Би можело да ве интересира

Еспер: Американската армија пренасочува внимание кон Русија и кон Кина

Американски воен брод потона во Атлантикот

Албански емигрант во САД осуден на 22 години затвор поради тероризам

Трамп: Израел никогаш немал подобар пријател во Белата куќа од мене

САД и Иран разменија затвореници

Трамп: Светска банка да не и’ дава повеќе кредити на Кина