Путин: Потписниците треба да се придржуваат кон договорот со Иран

Од:

Сите земји потписнички на нуклеарниот договор со Иран треба да се придржуваат кон него, изјави рускиот претседател Владимир Путин на економскиот форум во таџикистанскиот главен град Душанбе.

– Сите се загрижени поради ситуацијата во врска со нуклеарниот договор со Иран. Веруваме дека единствен начин е потписниците да продолжат да се придржуваат кон своите обврски, истакна Путин.

Тој порача дека повлекувањето на САД од договорот значи дека сега е многу потешко тој да се спроведува.

Покрај Русија и САД, потписнички на договорот се и Кина, Франција, Велика Британија и Германија.

Би можело да ве интересира

Горбачов: Русија и САД да преговараат за нуклеарното оружје

Ана Ололовска

Русија бара седниците на Правиот комитет на ОН да се дислоцираат од Њујорк

Ана Ололовска

Инцидент со американски дипломати во Русија

Ана Ололовска

Специјалната европска полиција во Брисел открила руски центар за дезинформации

Ана Ололовска

Путин и Ердоган се среќаваат за пет дена во Сочи

Ана Ололовска

Руските и силите на Асад влегуваат во градот Кобане