Путин: Отворени сме за преговори

Од:

Владимир Путин пред новинарите во Сочи изјави дека е отворен за преговори за завршување на војната во Украина, но Украина не ги сака. „Веќе разговарав за ова. Никогаш не сме одбиле преговори. Затоа ве молам, ако сака другата страна, нека го каже тоа директно. Значи, јас зборувам, но не слушаме ништо од другата страна“, изјави рускиот претседател.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски постојано презентираше мировен план од десет точки за ставање крај на конфликтот, но тој ќе бара од Русија да ги отстрани своите војници од украинска територија.

Би можело да ве интересира

Руската Дума усвои закон за проширување на овластувањата на рускиот претседател

(ВИДЕО) Руски воени „ловци“ го чуваа авионот на Путин до Абу Даби

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски