Путин го смени Шојгу

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин предложи именување на нов министер за одбрана наместо досегашниот шеф на ресорот Сергеј Шојгу.

Претседателот предложи на оваа позиција да се назначи поранешниот прв вицепремиер Андреј Белоусов.

Кандидатите за министри на органите за спроведување на законот не ги предлага премиерот, туку претседателот; тие не се одобрени од Државната Дума, туку од Советот на Федерацијата. Шојгу е единствениот министер од безбедносниот блок кого претседателот предложи да не се именува повторно. Таа функција ја извршува од 2012 година.

Шојгу ќе биде поставен на позицијата секретар на Советот за безбедност на Руската федерација по разрешувањето на Николај Патрушев.

Би можело да ве интересира

Путин: Поразот значи крај на Русија

Горан Наумовски

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Путин e во посета на Виетнам

Горан Наумовски

Русија и Северна Кореја потпишаа Сеопфатен договор за стратешко партнерство

Горан Наумовски

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја