Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Од:

Голем пожар избувна во саботата поради пукнат нафтовод во западна Украина, при што беа повредени три лица, соопштија службите за итни случаи.

„Во 17 часот (по локално време) во близина на селото Стримбл во областа Надвирна (во реонот Иваново Франкиск) пукна нафтовод“, соопшти Националната служба за вонредни состојби.

Нафтата се излеа на површина од 100 метри квадратни. Пожарот на таа локација избувнал од засега неутврдени причини. Локалните медиуми јавија дека се случила силна експлозија.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“