Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Од:

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски ја обвини Русија дека сака да ја дестабилизира Европа.

Тој изјави дека Русија планира да сее нестабилност во Европа пред европските парламентарни избори во јуни.

„Тие сакаат да влијаат на исходот на овие избори. Ние не можеме да им го дозволиме тоа“, нагласи тој.

Тој додаде дека во Европа има диверзантски групи кои се финансирани од руски служби.

Овој коментар доаѓа неколку дена откако полскиот премиер Доналд Туск најави повторно формирање на комисија за истражување на несоодветното влијание на Русија.

Полска претходно изјави дека нејзината позиција како клучен снабдувач на залихи за Украина ја прави цел на московските шпиони.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план