Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Од:

Украина ги истражува тврдењата дека невниманието на нејзините војници дозволило руски упад во североисточниот дел на земјата.

Државното истражно биро отворило истрага за тоа како 125-та бригада и нејзините подредени единици ја организирале одбраната во регионот Харков, објави Украинска Правда, повикувајќи се на судски документи.

Московските трупи започнаа нова офанзива на 10 мај, напредувајќи шест милји, наводно заземајќи ги населбите во потег дизајниран да ги растегне украинските сили додека тие чекаат испорака на ново западно оружје.

Во судскиот документ се наведува дека прелиминарната истрага утврдила дека 125-та бригада, 415-от одделен стрелачки баталјон, 23-та механизирана бригада, 172-та одделна стрелачка и други единици „не ја организирале соодветно одбраната на позициите на границата на Харковската област“ поради „невнимателно однос кон воената служба“.

Во документот, според преводот, се наведува дека руската офанзива „доведе до губење на позиции, воена опрема и персонал“ и дека украинските војници „напуштиле“ други позиции.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план