Пронајдена жената осомничена за убиството на две деца пронајдени во куфери

Од:

Полицијата на Нов Зеланд соопшти дека Јужна Кореја уапсила жена осомничена за убиство на две деца чии тела биле пронајдени во куфери во август, објави Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Телата беа откриени од  странци кои купиле гардероба од магацин во Окленд. Во него пронашле куфери со тела на убиени деца кои наводно биле во нив со години. Полиција соопшти дека жртвите биле на возраст од седум и 10 години.

Полицијата соопшти дека соработувала со јужнокорејските власти во последните три недели за да ја бараат жената на 40-годишна возраст, откако минатиот месец објавија дека веруваат дека е во Јужна Кореја.

Во четвртокот наутро пронашле жена со корејско потекло како се крие во стан во градот Улсан. По неа е распишана меѓународна потерница од Интерпол.

Локалните медиуми објавија дека се верува дека осомничената е поврзана со децата. Тие пишуваат дека семејството живеело во Оукленд неколку години и дека таткото на децата починал пред нивната смрт.

Според полицијата, семејството кое ги пронашло телата на почетокот на август немало никаква врска со смртта на децата и претрпела агонија по откривањето.

Би можело да ве интересира

Џиновски вулкан може да еруптира во секој момент: Последиците би ги почувствувале сите

А1он

Ардерн: Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро

А1он

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Несреќа во Нов Зеланд: Пет лица загинаа откако кит превртел чамец

Новозеландската полиција идентификува деца чии останки биле пронајдени во стари куфери: Биле мртви три или четири години

А1он

Ардерн призна дека телото на новозеландски војник може нема да биде вратено дома од Украина

Ана Ололовска