Претставничкиот дом на американскиот Конгрес поддржа укинување на законот за употреба на воена сила од 2002 година

Од:

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го поддржа укинувањето на законот за употреба на воена сила од 2002 година, со кој беше одобрен нападот врз Ирак.

За укинување на законот во Претставничкиот дом, во кој мнозинство имаат демократите, гласаа 268 членови, вклучително и 49 републиканци. Против гласаа 161.

Оние кои го поддржаа укинувањето на законот проценија дека тој нема да влијае на американските воени операции ширум светот, но дека тој може да спречи сегашните и идните претседатели да се потпрат на него во спроведувањето воени акции.

Белата куќа во понеделникот соопшти дека администрацијата на претседателот Џозеф Бајден го поддржува укинувањето на тој закон, кој одобри употреба на сила против Ирак и беше донесен за време на мандатот на поранешниот претседател Џорџ В. Буш, бидејќи САД немаат никаква војска активности кои во моментов се потпираат исклучиво на овој текст.

Одобрувањето од 2002 година беше насочено против режимот на Садам Хусеин, дозволувајќи „неопходна и соодветна“ употреба на сила за „одбрана на националната безбедност на САД од постојаната закана од Ирак“ и „спроведување на сите релевантни резолуции на Советот за безбедност за Ирак“.

Сенатот исто така треба да донесе одлука за укинување на законот каде демократите имаат мнозинство.

Би можело да ве интересира

САД одобриле 100 милиони долари од итниот фонд за помош на авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Кина воведува реципрочни санкции против поединци и организации од САД

Ана Ололовска

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски