Претседателот на рускиот парламент: Зеленски повеќе не е во Украина

Од:

Претседателот на рускиот парламент Вјачеслав Володин изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е во Полска.

„Зеленски ја напушти Украина. Пратениците на Врховната Рада (украинскиот парламент) рекоа дека не можат да дојдат до него во Лавов. Тој сега е во Полска“, напиша тој на својот Телеграм, пренесува RT, чии канали во Европската унија се забранети поради руска пропаганда.

Зеленски утрово им се обрати на Украинците со видео порака.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: За време на прес-конференцијата со Сунак, Зеленски прегрна новинарка

Ана Ололовска

Зеленски слета во Париз

Ана Ололовска

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските воини да станат посилни“

Ана Ололовска

Блинкен: Ќе носиме одлуки согласно украинските потреби

Ана Ололовска

Австралиски војници ќе обучуваат украински сили во Велика Британија

Ана Ололовска

Сунак не исклучи ништо во однос на воената помош за Украина

Ана Ололовска