Пожари на југот на Португалија

Од:

Повеќе од илјада пожарникари и спасувачи со помош на хеликоптери и авиони го гасат шумскиот пожар на југот на Португалија.

Претставник на пожарникарите Нуни Бенто изјави дека во текот на гасењето на пожарот, шест луѓе се повредени.

Пожарот кој гори од средата зафати пет илјади хектари шума.

 

 

Би можело да ве интересира

Уапсен маж од радовишко, предизвикал пожар кај „Раклишки чаири“

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски

Пожар во Аланија, превентивно се евакуира населението

(ВИДЕО) Во Истанбул: Пожар го зафати покривот на Капали чаршија

Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се намали на 97

Пожар избувна во ОХИС, гори оџак и дрвна маса

Орце Костов