Пожар во Аланија, превентивно се евакуира населението

Од:

Шумски пожар избувна во одморалиштето Аланија во Анталија на југозападниот дел на Турција, зафатена е површина од околу 190 хектари.

Една куќа е оштетена, а 17 куќи се евакуирани превентивно и нема повредени, пренесе државната телевизија ТРТ Хабер.

Телевизијата соопшти дека избувнал пожар во шумска област во Аланија во близина на населбата и дека сите расположливи екипи на пожарникари, како и авиони, го гаснат.

Турскиот министер за земјоделство и шумарство Ибрахим Џумакли од авионот ја надгледуваше областа зафатена од пожарот.

Би можело да ве интересира

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски

Во пожар загина 78-годишен маж

Горан Наумовски

Изгоре стан во Струмица

Се испитува колку се загадени воздухот и почвата – Изгореа 14 тони хемикалии во Фалише

Анита Петровска Рајковиќ

Медицинска помош за четворица пожарникари кои учествувале во гасењето на пожарот во близина на тетовско Фалише

Активен e пожарот во тетовско Фалише

Горан Наумовски