Повеќето од палестинските затвореници кои можат да бидат ослободени се тинејџери

Од:

Повеќето од Палестинците затворени во Израел, а кои се наведени за размена на заложници со Хамас се момчиња-тинејџери на возраст меѓу 16 и 18 години и неколку на возраст од 14 години, кои се сметаат за деца според дефиницијата на Обединетите нации, пренесува Си-Ен-Ен.

Израел објави список со имињата на 300 затвореници и наводните злосторства за кои се обвинети. Меѓу нив има 33 жени.

Фрлањето камења и загрозувањето на државната безбедност се најчестите прекршоци, додека останатите обвиненија вклучуваат давање поддршка на нелегални терористички организации, нелегално поседување оружје и два обиди за убиства.

Би можело да ве интересира

Затвореник повреден во тепачка во Идризово

A1on

Израелските војници убија двајца вооружени Палестинци на окупираниот Западен Брег

Добитниците на Нобеловата награда бараат ослободување на политичките затвореници во Белорусија

Гутереш: Правото на Палестинците да градат сопствена држава мора да биде признаено од сите

Тајни преговори на Израел: Преместување на Палестинците во Конго

Затвореници во Германија одбија амнестија, сакаат Божиќ да го поминат во затвор

Горан Наумовски