Повеќето Американци ја поддржуваат одлуката за убиството на Сулејмани

Од:

Новата анкета на АП НОРК Центарот за истражување на јавното мислење покажа дека Американците иако се сомневаат во надворешната политика што ја води претседателот Доналд Трамп, ја поддржале одлуката да нареди беспилотен напад во кој загина иранскиот генерал Касим Сулејмани.

Во истражувањето што е спроведено две недели по убивањето на Сулејмани во Ирак, 41 процент од Американците ја поддржале акцијата, 30 проценти не ја поддржале, а останатите 53 проценти не се изјасниле.

Отсуството на ескалација би можела да објасни дел од поддршката на народот, изјави Трита Парси, извршен подпретседател на Институтот Квинси.

Анкетата покажа дека 50 отсто не го одобруваат начинот на кој Трамп ја води надворешната политика, а 43 отсто не го одобруваат неговото управување со економијата.

Кога станува збор за партиска поддршка поврзана со убиството на генералот Сулејмани, 80 отсто од републиканците ја поддржуваат таа одлука, а само пет проценти се против, наспроти демократите од кои само 15 отсто ја поддржале таа одлука, а 53 отсто се против неа.

Би можело да ве интересира

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Ана Ололовска

Авион принудно слета поради запалување на батерија на мобилен телефон

А1он

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Ана Ололовска

Иако прими најмногу удари во дебатата, Сандерс со добри шанси да победи во Јужна Каролина

А1он

САД планираат да потрошат 167 милијарди долари за нуклеарно оружје до 2025 година

А1он

Иако нема заразени, Сан Франциско прогласи вонредна состојба поради коронавирусот

А1он