Поранешниот судански претседател обвинет за убиство на демонстранти

Од:

Поранешниот судански претседател Омар ал-Башир е обвинет за убиство на демонстранти за време на протестите против режимот, кои доведоа до крај на неговото владеење, соопшти канцеларијата на главниот обвинител Ал Валед Сајед Ахмед.

– Омар ал Башир и други беа обвинети за поттикнување и вмешаност во убиството на демонстрантите, се наведува во соопштението.

Обвиненијата против него доаѓаат по истрагата за смртта на еден лекар, кој беше убиен за време на протестите во главниот град.

– Главниот обвинител препорача да се забрза истрагата за убиството на демонстрантите, соопшти неговата канцеларија.

Би можело да ве интересира

Суданскиот Суверен совет положи заклетва

Ана Ололовска

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска

Во Судан постигнат договор за поделба на власта

Татјана Ташкова

Судењето за корупција против поранешниот судански претседател закажано за 17 август

ВИДЕО: Нови протести на суданските ученици поради насилството на безбедносните сили

Татјана Ташкова

Петмина ученици загинаа на протестите во Судан

Ана Ололовска