Поранешниот судански претседател обвинет за нелегално поседување девизи

Од:

Судот во Картум го обвини поранешниот судански претседател Омар ел Башир за нелегално поседување и користење странски валути, изјави еден судија.

Армијата го собори Башир на 11 април, по 30 години владеење.

„Властите заплениле 6,9 милиони евра, 351,770 долари и 5,7 милиони судански фунти во домот на Башир, средства што нелегално биле прибавени и користени“, рече судијата Ал Адик Абделхман.

Според судијата, поранешниот претседател може да добие до десет години затвор за поседување на тие пари и до три години за нелегални трансакции.

Судскиот процес против Ал-Башир започна на 19 август, два дена по потпишувањето на преодниот договор за владата меѓу војската и граѓаните во знак на протест.

Би можело да ве интересира

Во судирите во Јужан Судан убиени над 300 лица

Ана Ололовска

САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон

А1он

ВИДЕО: Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба