Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори излезе од затвор

Од:

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори (1990-2000 година), според одлуката на Уставниот суд, е ослободен од затвор каде одлежа 25-годишна затворска казна за злосторства против човештвото, пренесуваат агенциите.

Телевизиските снимки покажаа дека 85-годишниот поранешен претседател го напушта затворот Барбадило во близина на главниот град Лима во средата навечер по локално време.

Уставниот суд во вторникот го потврди помилувањето од хуманитарна основа на поранешниот шеф на државата од 2017 година.

Фуџимори (85) боледува од респираторни и невролошки проблеми, а неговите лекари наведуваат дека има чир на желудникот, висок крвен притисок и рак на јазикот.

Меѓуамериканскиот суд за човекови права претходно неуспешно ги повика перуанските власти да не ја спроведуваат одлуката за амнестија.

Фуџимори во 2009 година беше осуден на 25 години затвор за сериозно кршење на човековите права бидејќи наредил колење на 25 луѓе, меѓу кои и едно дете. Во текот на 1991 и 1992 година, тој формираше таен одред на смртта во борбата против маоистичкото движење Sendero luminoso (Светлина патека).

Во неговиот претседателски мандат од 1990 до 2000 година, Фуџимори ја зајакна економијата на Перу со својата ултра-либерална политика и успешно водеше војна против герилските движења Sendero luminoso (Светлина патека) и Револуционерното движење Тупак Амару (чегаваристичка ориентација).

Но, тој владееше со железна рака придружена со корупциски скандали.

Дополнително, според неговата наредба, десетици илјади домородни жени беа насилно стерилизирани за да се намали бројот на деца бидејќи високиот наталитет беше сфатен како пречка за развој, потсетува ДПА.

Фуџимори шокантно победи на изборите против својата противкандидатка, писателката Марија Варгас-Ллоса во 1990 година, а пет години подоцна повторно го победи својот тогашен противкандидат, поранешниот генерален секретар на ОН Хавиер Перез де Куелар, пренесува Ројтерс.

Две години подоцна, тој испрати тенкови на улиците и го затвори Конгресот, тврдејќи дека пратениците ги блокираат неговите напори за стабилизирање на земјата. Во 1997 година, Фуџимори беше пофален за ослободувањето на 71 заложник кои беа држени во Лима 100 дена.

Со ослободувањето на Фуџимори, уште двајца поранешни претседатели остануваат во перуанскиот затвор: Алехандро Толедо, кој беше обвинет за корупција и Педро Кастиљо, кој пред една година незаконски се обиде да го распушти Конгресот, пишува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Перу прогласи вонредна состојба на границата со Еквадор

Масакр во рудник во Перу

Перу: Започна рушењето на „ѕидот на срамот“ што ги дели богатите од сиромашните

Силен земјотрес во Перу: Епицентарот на длабочина од 10 километри

Ана Ололовска

Во Перу запленети се 58 килограми кокаин спакувани во пакувања со нацистички свастики

Ана Ололовска

Во пожар во рудник за злато во Перу загинаа рудари, се проценува дека 27 се мртви

Горан Наумовски