Поранешен командант на американските сили во Европа: Украина ќе го ослободи Крим до август

Од:

Бен Хоџис, поранешен командант на американските сили во Европа, даде храбро предвидување за тоа како ќе се развива војната, сугерирајќи дека Украина е на пат да го ослободи полуостровот Крим од руската окупација до август 2023 година.

Скај њуз пишува дека „тешко е да се прецени важноста на еден ваков настан, под услов тој навистина да се случи“. Русија во 2014 година незаконски го анектираше украинскиот полуостров Крим, кој сега го користи за воздушни и други напади против Украина.

Губењето на територијата што ја контролираше дури и пред целосната инвазија на Украина, која започна во февруари оваа година, би било огромно понижување за Владимир Путин.

„Украинската војска ќе продолжи да ги удира руските штабови и линиите за снабдување и комуникација во наредните месеци за да го постави теренот за одлучувачката фаза на војната – ослободувањето на Крим. Очекувам да го ослободи Крим до август“, напиша Хоџис на Твитер.

Би можело да ве интересира

МААЕ: Во близина на Запорожје има се повеќе конфликти, се зголемува ризикот од нуклеарна несреќа

Ана Ололовска

Европски шампион загина во Украина: Од боксерскиот ринг отиде во првата линија, загина по тешки борби!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Во Украина првпат срушивме американска паметна бомба

Ана Ололовска

Македонија не може да биде неутрална кога Русија го загрозува светскиот мир, вели Османи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Украина ги доби британските тенкови „Челинџер“

Катерина Павлова-Николовска

Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка