Помпео: Верувам дека јапонскиот премиер ќе работи на засилување на односите со САД

Од:

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, го поздрави назначувањето на Јошихиде Суга за нов јапонски премиер и изјави дека верува оти Суга ќе работи на зајакнување на односите меѓу Вашингтон и Токио, јавија британските медиуми.

Пред средбата со шефот на јапонската дипломатија,Тосимитсу Мотеги, во Токио, Помпео кажа дека се согласува со Суга дека слободниот и отворен Индо-Пацифик е основата за мир и стабилност во регионот.

Помпео додаде дека Суга има потенцијал да ги смени работите на подобро, што го покажа претходно, кога беше главен секретар на кабинетот на претходниот премиер, Шинѕо Абе.

-САД ги имаат сите причини да веруваат дека Суга ќе го зајакне нашиот долгогодишен сојуз во оваа нова улога, рече Помпео.

Суга, кој го замени Абе како премиер минатиот месец, се соочува со тешката задача да ја балансира потребата за одржување на соработката со Кина со барањата на САД за поостар став.

Би можело да ве интересира

Израел ја подигна борбената готовност на војската поради можноста Трамп да го нападне Иран пред да си оди

Жарко Настоски

Помпео: Посветени сме на искоренувањето на насилството против жените

Жарко Настоски

Државна помош побарале уште 778.000 невработени во САД

Жарко Настоски

Американци во редови за бесплатни мисирки, Трамп традиционално помилува една

Жарко Настоски

Рохани го повика Бајден да „сврти нова страница“ во односите со Иран

Жарко Настоски

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Жарко Настоски