Помпео: Трамп не сака војна со Иран

Од:

САД ќе продолжат да спроведуваат кампања за вршење притисок врз Иран и да „одвраќаат од агресија“ во регионот, но не сакаат несогласувањата со Техеран да ескалираат, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Обраќајќи им се на новинарите во воздухопловната база „Мекдил“ на Флорида, Помпео нагласи дека Доналд Трамп не сака војна.

– Ние ќе продолжиме да ја пренесуваме таа порака додека правиме работи кои се неопходни за заштита на американските интереси во регионот, рече Помпео.

Вршителот на должност американски министер за одбрана Патрик Шенахан вчера најави дека на Блискиот Исток ќе бидат распоредени уште илјада војници „во одбранбени цели“.

Би можело да ве интересира

Воена парада на Иран со 200 бродови во Персиски Залив

Ријад покажа „докази“ за вмешаност на Иран во нападите од викендот

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

„Вашингтон пост“: Фејсбук страница на американски ветерани хакирана од македонски бизнисмен

Татјана Ташкова

Трамп ќе го назначи Роберт О’Брајан на местото на Болтон

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран