Покренато ново обвинение портив Доналд Трамп

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се соочи со четврта кривична пријава откако поротата во Џорџија го обвини за обид да влијае на изборите во 2020 година, на кои беше поразен од демократот Џо Бајден.

Обвиненијата, поднесени од окружната обвинителка на САД, Фани Вилис, се последните правни проблеми за Трамп, фаворит во трката за претседателска номинација на Републиканската партија во 2024 година.

Обвинети се и други 18 други лица, меѓу кои Марк Медоус, поранешен шеф на кабинет на Трамп во Белата куќа и адвокатите Руди Џулијани и Џон Истман.

Случајот се заснова на телефонскиот повик на Трамп на 2 јануари 2021 година со највисокиот изборен функционер во Џорџија, Бред Рафенспергер, барајќи од него да „најде“ доволно гласови за да го поништи неговиот тесен пораз во државата, што Рафенспергер одби да го направи.

Четири дена подоцна, на 6 јануари 2021 година, и две недели пред Трамп да ја напушти Белата куќа, неговите поддржувачи упаднаа во американскиот Капитол во неуспешен обид да ги спречат конгресмените да ја потврдат победата на Бајден.

Трамп веќе се изјасни за невин по три кривични пријави. Тој се соочува со судење во Њујорк, кое ќе започне на 25 март следната година, во врска со исплата на пари за замолчување на една порно актерка и судење во Флорида, кое ќе започне на 20 мај, за незаконско чување на доверливи документи.

Третото обвинение, поднесено против него во Вашингтон, го товари за незаконски обид да го оспори неговиот пораз на изборите во 2020 година, а датумот на судење сè уште не е одреден. Џорџија, некогаш претежно републиканска држава, стана една од неколкуте држави кои одлучуваат за исходот на претседателските избори.

Трамп опстојува да изнесува лажни тврдења дека победил на изборите во ноември 2020 година, иако десетици тужби и владини истраги не нашле докази за поддршка на тие тврдења.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп пред еврејските донатори: Ќе се пресметаме со пропалестинските демонстранти

Катерина Ѓуровски

Трамп отсуствуваше и на втората ТВ дебата на републиканските кандидати

Трамп се изјасни дека е невин по обвинението од Џорџија

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавена историската полициска фотографија од Трамп, ослободен е со кауција

Трамп в четврток ќе им се предаде на властите во Џорџија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Трамп тврди дека не е виновен, рочиштето траеше 27 минути: „Ова е тажен ден за Америка“

Катерина Ѓуровски