Почна судењето на Медведев: Носеше пушка, даваше отпор при апсењето

Од:

Во Осло денеска почна судењето на поранешниот командант на руската платеничка војска Вагнер, Андреј Медведев (26), кој побегна во Норвешка.

На Русинот му се суди за учество во тепачка во кафеана, давање отпор при апсење и носење воздушна пушка во бар.

Андреј Медведев во јануари ја премина руско-норвешката граница, побара азил во Норвешка и зборуваше за војната во Украина и за неговата вмешаност во групата Вагнер, обвинувајќи ги за бројни злосторства.

Откако пристигна во Норвешка, Медведев е вмешан во два одвоени инциденти. Норвешката полиција за првиот излезе со соопштение минатиот месец, но не ги објави деталите, додека вториот беше откриен дури сега, со обвинението кое против него го покрена норвешкото правосудство.

Би можело да ве интересира

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе

Спасени се сите патници од хеликоптерот кој падна во океанот во близина на Норвешка

Горан Наумовски

Исчезна хеликоптер во Норвешка, започната е спасувачка акција по преживеаните

ВИДЕО: Норвешки крузер со илјадници патници блокиран кај Маурициус поради страв од колера

Русија победува во Украина, западното оружје е потрошено тврдат норвешките тајни служби

(ВИДЕО) Снежна бура во Норвешка, хаос во Осло