Почина кувајтскиот емир Шеик Наваф ал Ахмад ал Џабер ал Сабах

Од:

Емирот на Кувајт шеикот Наваф ал-Ахмад ал-Џабер ал-Сабах почина на 86-годишна возраст.

Шеикот Наваф положи заклетва во септември 2020 година по смртта на неговиот полубрат, шеикот Сабах ал-Ахмад ал-Џабер ал-Сабах, во Соединетите Американски Држави.

Тој имаше високи функции со децении пред да ја преземе власта. Назначен за престолонаследник во 2006 година, тој беше министер за одбрана кога ирачките трупи го нападнаа емиратот богат со нафта во 1990 година.

Тој исто така служеше како министер за внатрешни работи наспроти предизвиците од вооружените групи.

Популарен кај владејачкото семејство Ал-Сабах, тој имаше репутација на скромност.

Минатиот месец, емирот беше примен во болница по итен здравствен проблем, според државната новинска агенција КУНА.

Би можело да ве интересира

Почина шеикот Саид бин Зајед Ал Нахјан, ОАЕ прогласи почеток на тридневна жалост

Турски „Бајкар“ ќе испорачува дронови за Кувајт во вредност од 370 милиони долари

Ана Ололовска

ЕУ: Кувајт покажува напредок во областа на женските права

А1он

Амбасадорот на Кувајт повикан на консултации во ЕУ

А1он

Кувајт егзекутираше седум лица, првпат од 2017 година

А1он

Втори парламентарни избори во Кувајт за две години