По седум години отворена границата меѓу Колумбија и Венецуела

Од:

Колумбија и Венецуела ја отворија границата по тензии што траеја со години и неодамнешната обнова на дипломатските односи.

Првиот товарен камион го помина мостот Симон Боливар од Колумбија во соседната земја за првпат по седум години. Ќе бидат обновени и комерцијалните летови.

Границата првпат беше затворена во 2015 година поради порастот на криумчарење на евтина роба од Венецуела во Колумбија и извештаите за борби меѓу венецуелските војници и колумбиските криумчари.

Двете земји неодамна ги обновија дипломатските односи. До нивното постепено приближување дојде по изборот на Густаво Петро за прв левичарски претседател во поновата колумбиска историја, на 19 јуни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Венецуела се уапсени 32 лица осомничени дека планирале атентат врз претседателот

Платил 175 илјади долари за да порасне 10 сантиметри: Може да дојде до тоа да не можам да се справам со болката

А1он

Избегната војна во Јужна Америка

Бразил испраќа војска на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Гром уби млада мајка на плажа во Колумбија, снимен моментот на ударот

ВИДЕО: Спасени родителите на Дијаз, киднаперите убиени