По насилните протести во Франција: Во градот Кламар се воведува полициски час

Од:

Во францускиот град Кламар, јужно од Париз во регионот Ил де Франс, од вечерва до 3 јули се воведува полициски час од 21 до 6 часот.

Полицискиот час има за цел да го воспостави редот по немирите што избувнаа претходно оваа недела, откако полицијата уби тинејџер кој не го запре својот автомобил во париското предградие Нантер, објавија властите на Твитер.

Околу 40.000 полицајци ќе бидат распоредени ширум Франција, вклучително и Париз, вечерва, по немирите што избувнаа откако полицијата уби тинејџер кој не успеа да запре автомобил што се прошири низ целата земја, изјави претходно денеска францускиот министер за внатрешни работи Жерал Дарманен.

Би можело да ве интересира

Голема операција во Франција: Уапсени 80 мажи осомничени за злоупотреба на деца

Измамниците во Франција на старите лица им наплаќале од 300 до 2.100 евра за уништување на бубачки

Горан Наумовски

Бомгартнер: Патот по кој треба да се чекори е оној кон ЕУ

Брутално убиен навивач: Му забодеа нож во грб

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Туристи нападнати во близина на Ајфеловата кула, eден загина, двајца се повредени

Француски професор убиен затоа што покажувал карикатури на пророкот Мухамед

Горан Наумовски