По налет на тајфун околу 17.000 луѓе блокирани на аеродромот Токио – Нарита

Од:

Околу 17.000 луѓе се блокирани на аеродромот Токио – Нарита по налетот на тајфунот кој го парализира железничкиот и автобускиот сообраќај во главниот град на Јапонија, Токио.

Во делови на Токио во прекин е и снабдувањето со електрична енергија, поради што е отеќнат и сообраќајот.

Во невремето едно лице загина, а неколку десетици се повредени.

Би можело да ве интересира

Јапонскиот цар Нарухито го презеде Престолот на хризантемите

Ана Ололовска

Официјално крунисување на јапонскиот цар Нарухито

Ана Ололовска

На Јапонија и се закануваат две нови бури

Тајфун најверојатно ќе ги одложи прославите по повод крунисувањето на јапонскиот цар Нарухит

Ана Ололовска

Јапонија: Во тек потрага по севернокорејски брод

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија оштети два објекта од Олимпијадата 2020

Ана Ололовска