Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

Од:

Петмина членови на екипаж загинаа, а неколку се повредени во падот на рускиот воен товарен авион денеска, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Авионот се урнал на југозападот на Русија, а Министерството за одбрана наведува дека причина за несреќата е проблем со моторот.

Транспортниот авион Иљушин 76 се урна близу градот Рјазан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“

Ана Ололовска

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа